– 1956. október 23-a a bátorság, az öntudat és a győzelem napja volt – fogalmazott dr. Bónáné dr. Németh Katalin polgármester a városi megemlékezésen. Az ünnepség résztvevői elődeink önfeláldozása és szabadságszeretete előtt hajtottak fejet és helyezték el koszorúikat a Soproni úti ’56-
os emlékműnél.
– Miközben a Himnusz hangjait hallgatom és éneklem, gyakran gondolok arra, hogy milyen különös lélekkel áldott meg minket magyarokat a Jóisten, a Teremtő, hiszen ami igazán fontos, ami minket magyarokat lélekben összeköt, a nemzet születéséhez és boldogulásához, életéhez, szabadságharcához nélkülözhetetlen , abból kettőt ad. A magyar sors kettőssége megmutatkozik nemzetünk életében. Ünnepeinken, ha lélekben egymás felé fordulunk, nem csupán nemzeti imádságunk, az „Isten, áldd meg a magyart!” fohásza köt össze, hanem a Szózat „Itt élned, halnod kell” parancsa is – mondta Csorna Város polgármestere, majd a folytatásban arról beszélt, hogy történelmünk kezdetét is két hőshöz, Hunorhoz és Magorhoz kötjük, de ugyanígy a magyar szabadság születésnapját is évente kétszer ünnepeljük: március 15-én és október 23-án. A régi magyarok hite szerint az embernek nem egy, hanem két lelke van: az egyik szorosan a testhez kötődik, benne él és az utolsó pillanatig vele marad. A másik a testtől független és szabad, mely a nácizmus és a fasizmus diktatúrája, valamint a kommunizmus után is életet lehelt a magyarságba.
Az 1956-os ünnepi megemlékezés szónoka ezt követően a csornai forradalmi eseményekről beszélt: Amikor a leszerelés előtt álló katonák hazatértek civil ruhájukért, már érezték, hogy valami változás van a levegőben. A rádió révén Csornán is értesültek a budapesti eseményekről, és a polgárok nagy része érdeklődéssel, csendben, félelemmel vegyes várakozással követte a híreket, de a fiatalok izgatottan és reménytelve várták, hogy ide is eljusson a változás. Csornán is eltávolították a diktatúra jelképeit a középületekről, közüzemekről, de az elkövetkező néhány nap sűrű eseményei a Helyi Ideiglenes Tanács józan gondolkodásának köszönhetően mégsem vezettek súlyosabb következményekhez. 1956 decemberére azonban a félelem légköre ülte meg Csornát. A helyi eseményen való részvétel miatt Székely Sándoron kívül tizenegy személyt ítélt el a bíróság, de ennél jóval több embert hurcoltak meg és telepítettek ki családjukkal.
„Forradalmaink és szabadságharcaink hasonlóak a végső üzenetükben is.”
A szabadság csak a szuverenitás megszerzésével lehet teljes, a szuverenitás nélkül pedig aligha lehet tartós a kivívott szabadság – hangsúlyozta dr. Bónáné dr. Németh Katalin. Beszéde végén kiemelte: A belső szabadság és a külső függetlenség egymás feltételei, és egyik sem függ a kortól és az időtől.
Beküldés dátuma: 2023. 10. 26.Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett városi megemlékezésen Winkler Zsolt katolikus plébános osztotta meg gondolatait az ünnepségen megjelent egybegyűltekkel.
A kapuvári katolikus iskola elsősei is túl vannak az előkészítő időszakon, az őszi szünet óta pedig matematikából és magyarból is veszik sorra az előírt tananyagot.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
A Beledi Evangélikus Gyülekezetnél a jól tanuló és a szociálisan rászoruló, valamint az egyházban aktívan tevékenykedő, „hitüket gyakorló” gyerekeket támogatják az alapítványon keresztül.
November végén megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a csornai jégpálya. Advent első vasárnapján ünneplőbe öltözött a város és kigyúltak a település káprázatos fényei.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.