Varga András az őszi közlekedés veszélyeire hívta fel a Rábaközi Médiacentrum nézőinek a figyelmét, majd napjaink leggyakoribb bűnelkövetési módszereiről beszélt. A főelőadó szerint egyre nehezebb felkészülni a kibertérben elkövetett csalásokra, mert mindig újabb és újabb módszerekkel próbálkoznak.
A közlekedőknek a hidegebb évszak beköszöntével alkalmazkodniuk kell a megváltozott látási viszonyokhoz. A kora reggel útnak indulóknak a sebesség megválasztásánál figyelembe kell venniük, hogy sötétben vezetnek, ráadásul előfordulhat, hogy csúszós az útfelület. A fákról lehulló nedves falevelek, a ködös idő, az eső mind-mind növeli a bizonytalanságot.
Évek óta nagy sikerrel rendezik meg a „Látni és látszani” országos közlekedésbiztonsági kampányt, mivel a külső ingerek nagy részét főleg a szemén keresztül érzékeli az ember. A közlekedésnél is kiemelten fontos a megfelelő látás, ezért optikai szaküzletek is csatlakoznak a rendőrség programjához. Az érdeklődők igénybe vehetik az ingyenes látásvizsgálatokat, ezenkívül a programban részt vevő autószerelő műhelyek térítésmentes átvizsgálást biztosítanak a gépjármű-tulajdonosoknak. Ellenőrzik a világítóberendezéseket, a szélvédő és az ablaktörlő működését. A kampányhoz csatlakozott vállalkozások listáját a www.latnieslatszani.hu internetes oldalon lehet megtekinteni.
Varga András arra kéri a közlekedőket, hogy aki teheti, éljen a lehetőséggel és ellenőriztesse a látását, illetve gépjárműve műszaki állapotát.
A rendőr százados elmondta, hogy akkor kötelező a fényvisszaverő csíkkal ellátott láthatósági mellény használata, ha éjszaka, vagy rossz látási viszonyok mellett közlekedik valaki lakott területen kívül gyalogosan, kerékpárral, segédmotoros kerékpárral. Természetesen más alkalommal is fel lehet venni balesetvédelmi céllal készült, a környezettől eltérő színű védőruházatot.
A rendőrség főelőadója ismertette a kiberbűnözők legújabb módszereit. Elöljáróban elmondta, hogy a kiberpajzs.hu weboldalon tételesen felsorolják az eddig jellemző online bűncselekményeket, elkövetési módokat. Amint a rendőrség tudomására jut egy-egy újabb módszer, azonnal megjelenik az ismertetője az említett honlapon, ahol hasznos tanácsokat is olvashatnak a megelőzésre vonatkozóan.
Nemrég találkoztak a következő esettel: Idegen telefonszámról küldenek üzenetet a gyerekek nevében a szülőknek. Szia anya, elromlott a készülékem, ezen a telefonszámon érsz el. Küldj egy üzenetet nekem WhatsAppon. Szeretnék rávenni a kiszemelt egyént arra, hogy lépjen kapcsolatba a közösségi alkalmazással, illetve a mögötte leselkedő elkövetővel.
A megtévesztés lényege pedig sokszor az, hogy a célszemélyt ráveszi, hogy kattintson egy megadott linkre, mellyel átkerül az adathalász oldalra, ahol aztán megpróbálják megszerezni a bankkártyája adatait.
A rendőr százados arra kér mindenkit, hogy ne adja meg a pénzügyi adatait vagy az érvényesítő kódokat. A pénzintézet munkatársa sosem kéri tőlünk a banki adatokat, hiszen utána tud nézni. A legegyszerűbb, ha a telefonos megkeresések után rögtön visszahívást kérünk a hivatkozott személytől, esetünkben a gyermektől, vagy kezdeményezzük vele mi magunk a kapcsolatfelvételt.
A bűnelkövetők tarsolyában sok egyéb módszer is megtalálható: pl. fizesse be a rendőrségi büntetést vagy lejárt a streaming szolgáltatóval kötött előfizetése. Amilyen sok előnye van a különféle közösségi felületeknek, olyan gyakran az áldozataivá is válhatunk. A szakember azt tanácsolja, hogy őrizzük meg az egészséges gyanakvást a látott vagy hallott információkkal szemben és a legkisebb gyanú esetén is járjunk utána alaposabban.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.
Képzeljük el, hogy hivatalos ügyeinket bárhol, bármikor intézhetjük – legyen az egy kávézó terasza, egy vidéki vonatút, vagy akár az otthoni kanapénk.
November végén kigyúlt az első adventi gyertya fénye Kapuváron a Fő téren, ahol több százan ünnepeltek karácsonyi hangulatban.
A fiatalok hite is hozzájárult papi hivatásának megerősítéséhez és tovább építkezett belőle.
A Nemzeti Együttműködési Alap civil önszerveződések működését, illetve a civil szervezetek szakmai tevékenységét segítő pályázatairól tartottak tájékoztatót a Csornai Premontrei Apátság dísztermében.
A Kapuvár Térségi Általános Iskola 1/c osztályába járó gyerekek nagy érdeklődéssel várták az iskolát.