1848 tavaszi eseményeinek legfontosabb üzenete a mai ember számára: Képesek vagyunk küzdeni nemcsak önmagunk, hanem egész nemzetünk boldogulásáért, boldogságáért. Kapuvár Város Önkormányzata ünnepi megemlékezést tartott az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére.
Horváth László magyar emberként fontosnak tartja, hogy mindenkinek továbbadja március 15-e üzenetét, mely az összefogásról, őseink helytállásáról és a hazaszeretetéről szól.
A kapuvári ünnepség szónoka elmesélte egyik személyes élményét a hallgatóságnak. Elmagyarázta 2. osztályos kisfiának, hogy 1848 hőseiről miért írnak nagybetűvel a történelemkönyvek. Az otthoni térképen követték végig a budapesti ifjak útvonalát, az általuk bejárt legfontosabb állomásokat: Pilvax kávéház, egyetem, nyomda, Nemzeti Múzeum. Közösen szavalták a Nemzeti dal sorait. A lelkesedés érezhetően átterjedt apáról fiúra az ünnepségre készülve. A piros-fehér-zöld színű zászló- és kokárdakészítés szintén mágikus erővel hatott a gyermekre.
A Kapuvár Térségi Általános Iskola igazgatója úgy érzi, azonban eljön az az idő is, amikor nemcsak a győzelmekről, hanem a vesztes csatákról is beszélnie kell fiával: a császári csapatok előrenyomulásáról, a világosi fegyverletételről, az októberi szabadságharcot követő megtorlásokról.
– Megtanítom rá, hogy bár szabadságharcunk akkor elbukott, Petőfi Sándor vagy éppen Bem apó a szabadságharc leverése ellenére is a mi hőseink maradnak, akikről példát kell vennünk, akiktől elszántságot, bátorságot és kitartást kell tanulnunk – fogalmazott Horváth László. A pedagógus a tanórákon is elmagyarázza a diákjainak, hogy mi, magyarok, 1848. március 15-én megtanultuk, hogy a közös célért összefogva, egymást támogatva képesek vagyunk megváltoztatni az egész világot.
Az ünnepségen közreműködtek a Kapuvár Térségi Általános Iskola felső tagozatos diákjai. Felkészítő tanárok: Rozmán Kristóf, Áderné Pintér Mária és Németh Gyuláné. A megemlékezést követően koszorúzást tartottak a Várkertben lévő ’48-as emlékműnél.
Beküldés dátuma: 2024. 03. 19.
– Legyetek becsületesek, tanuljatok és mindig segítsetek társaitoknak, mindenkinek, akinek szüksége van rá – mondta a csornai széchenyiseknek Széchenyi Sándor.
Nagy valószínűséggel nem az egyházak, sem a benne munkálkodó lelkészek fogják megoldani a világban zajló kibékíthetetlen ellentéteket, háborúkat, de az ő felelősségük, hogy az emberek megleljék a hit általi stabilitást a kis közösségekben.
A nemzet reményeit táplálta az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtiszt hősiessége. A magyar zászló alatt, az utolsó pillanatig vállvetve küzdöttek és áldozták életüket nemzetünk szabadságáért.
A fiatalabb nemzedékek feladata, hogy az időseknek olyan életkörülményeket biztosítsanak, melyek lehetővé teszik számukra az öregkorhoz méltó derűs életet, és nem csupán az idősek napján, hanem az év minden napján, mert megérdemlik azt a törődést, ami jár nekik.
Eőry Jenő szerint a sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy az emberi szervezet olyan, mint egy precízen felépített szerkezet, amit nem lehet átverni.