Az első alkalommal megrendezett fazekas-találkozó ötlete szinte a helyeik lábai előtt hevert, hiszen családjával a falu végén éldegél Völcsey Lajos, akinek felmenői

több generációra visszavezethetően, évszázadok óta Dör meghatározó lakói. A férfiágon öröklődő kézműveseknek köszönhetően él és virul a rábaközi fazekasság, mely a környék legfőbb kultúrkincse.
Ifj. Völcsey Lajos több mint húsz esztendeje választotta a kézművességet. Míg kortársai a homokban játszadoztak, ő a műhelyben figyelte a szakavatott mozdulatokat. A mesterség annyira megtetszett neki, hogy nem volt kérdés: folytatva a családi hagyományt, belőle is fazekas lesz. A mester kameránk előtt mutatta be, hogy miként kel életre a nyers, formátlan agyag, és válik belőle szép dísz-, esetenként használati tárgy. A kéz késztetésére a vízzel kezelt képlékeny anyag a korong közepére kerül, és a megmunkálandó masszaszerű tömeg egyre inkább alakot ölt.

A különböző vastagságú csíkok és vonalak könnyedén felkerültek a készülő tálra, amit a fazekas fakéses karcolásos módszerrel díszített tovább. A korongról leválasztott tálka megkezdhette önálló életét, a rajta látható hagyományos rábaközi minta pedig a száradás után nyerte el végső rendeltetését.

A restaurátorként dolgozó Hegedüs Mihályné 1994-ben sajátította el döri mesterénél a kézműves alapokat, így a győri Kovács Margit iskolába már biztos tudás birtokában felvételizett. Érettségi után helyezkedett el a Xántus János Múzeumba, s mellette otthon gyakorolja a fazekas mesterséget. A Csornán élő hölgy alkotásaival a falunapokon, valamint kézműves táborokon jelenik meg, és tudományát a gyerekeknek is szívesen megtanítja.
Ángyán Csilla népi iparművészt a nagyközönségnek nem kell bemutatni, hiszen 1989 óta foglalkozik a mesterséggel. Az alapokat Völcsey József csornai műhelyében leste el, önálló műhelyét pedig 1994-ben nyitotta meg. A háromgyermekes anyuka lassan negyedszázada szinte megszakítás nélkül látja el hivatását, amit csak a kicsikkel való foglalatosság miatt szüneteltetett. A fazekas legutóbb a Budai Várban állította ki termékeit, azt követően pedig egy répcelaki bemutatkozás várja.
Beküldés dátuma: 2013. 08. 14.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Befejeződött az új vicai faluház építése
Elkészült az új, modern faluház, mely ugyanazt a célt fogja szolgálni, mint korábban – jelentette be örömmel a Rábaközi Televíziónak Major Jenő.
-
Ballagás a kapuvári katolikus iskolaközpontban
Elérkeztek a fiatalok életük eredményeinek, értékeinek számbavételéhez; az esti szerenáddal érzelmesen, majd a vidámballagáson, végül pedig ünnepélyesen köszöntek el az iskolától, tanáraiktól és a diáktársaktól.
-
A koronavírus-járvány utáni első „igazi” ballagás a Hunyadiban
– Nagyon nagy az öröm, hogy 2019 után ismét tarthatunk „igazi” ballagást – fogalmazott Kovács Istvánné a Hunyadi János Technikum végzős tanulóinak búcsúztatóján.
-
Két év szünet után idén ismét megtartották a Beledi Nyugdíjas Olimpiát
Megérdemelt győzelmet arattak a soproni szépkorúak a Beledi Nyugdíjas Olimpián, a házigazda csapata pedig nagyon örült a többi versenyző sikerének.
-
A Csornai Bárdos Kórus tagjai szolgálatnak tekintik az éneklést
Horváth Csaba egyetemi évei alatt kezdte igazán kiengedni a hangját. Voltak kisebb szünetek, amikor kevesebbet énekelt, de sosem szakadt el teljesen a zenétől.