A törvény módosítása miatt különváltak az önkormányzati és államigazgatási hatáskörök. Utóbbiakkal a január elsején felálló járási hivatalok foglalkoznak, a többi, nagyobb helyismeretet igénylő feladat pedig a polgármesteri hivatalnál maradt. Az állampolgárok mindebből nem vesznek észre semmit, mert a titkárságon azonnal eligazítják őket, az ügysegédek pedig heti két alkalommal összegyűjtik és továbbítják a folyamatban lévő feladatok dokumentumait a kapuvári járási hivatalhoz. Mindebből látszik, hogy az ügyfeleknek nem kell oda-vissza utazgatniuk, hogy a szükséges határozatokat megszerezzék, mert ezt elvégzik helyettük a szakemberek – tájékoztatott dr. Gál László jegyző. Eddig az ő hatáskörébe tartoztak a közgyógyellátással kapcsolatos dolgok és az ápolási díjak, melyek a gyámhatósági feladatokkal együtt a járási szakemberekhez kerültek. A szociális ügyek közül továbbra is a jegyző dolga az átmeneti segélyek és a lakhatási támogatások előkészítése, melyekkel kapcsolatban a végső döntést a képviselő-testület hozza meg. Ugyancsak a jegyző foglalkozik az üzletek működési engedélyének kiadásával, valamint a birtokvédelmi ügyekkel. Dr. Gál László hozzátette: A törvényesség vonatkozásában még fokozottabb felelősség hárul a jegyzőkre, és továbbra is a feladatuk marad a testületi munkák előkészítése és a bizottsági teendők koordinálása.
A Beledi Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó településeket figyelembe véve a körjegyzőségnél dolgozó köztisztviselők száma 13-ról 18 főre emelkedett. A költségvetési törvény pontosan meghatározza, hogy a Beled méretű város esetében mekkora létszámot foglalkoztathatnak, aminek maximumát 20 főben állapították meg. 2013 január elsejétől egyébként a beledi önkormányzathoz csatlakozott Répceszemere is. Eleinte problémát jelentett, hogy bizonyos jogszabályok – például az államháztartási törvény és az önkormányzatokat érintő egyes szabályozók – között nem volt meg az összhang. Ilyen esetekben a józan észre hagyatkozva próbáltak úrrá lenni az átmeneti ellentmondásokon – derült ki a televíziós nyilatkozatból.
A körjegyzőséget hat település alkotja: Beled, Dénesfa, Edve, Vásárosfalu, Rábakecöl és a legutóbb csatlakozott Répceszemere. A közös hivatal létrehozása előtt össze kellett hangolni az ügyfélfogadási rendeket, így a munka során először felmérték a hivatalok egyenkénti igényeit, hogy a korábbiakhoz képest egyik se szenvedjen csorbát. – A hivatal azon szegmenseit sikerült megerősíteni, amelyekre eddig kevesebb figyelmet fordítottunk, gondolok itt az adócsoportra – fogalmazott a körjegyző. Mostantól még nagyobb jelentősége lesz a helyi bevételeknek, hiszen ezek fogják biztosítani a fejlesztésekre szánható főbb forrásokat. Január 1-jétől fiatal projektmenedzser figyeli a pályázati kiírásokat, különösen a kijjebb eső Dénesfa és Répceszemere vonatkozásában, továbbá a pályakezdő diplomás szakember feladata lesz a civil szervezetekkel való kapcsolattartás is. Az öntevékeny csoportok sem számíthatnak a jövőben jelentős önkormányzati támogatásra, ezért számukra is egyre fontosabbak lesznek a pályázati lehetőségek.
Az önkormányzatoknál maradt és a járási hivatalhoz átkerült ügyeket tehát ezentúl is egy helyen lehet elintézni – foglalta össze a legfontosabbakat dr. Gál László. A jegyző hozzátette: október 1-jétől annyi változás várható, hogy Beledben is megnyílik a Kormányablak, ahol teljes körű ügyintézéssel várják az érdeklődőket. Ez konkrétan azt jelenti, hogy nem az ügysegédek fogják továbbítják az előkészített iratokat Kapuvárra, hanem az érintettek helyben megkapják a határozatokat. – Ilyen volumenű változás nem volt a közigazgatásban eltöltött 35 évem alatt – fűzte az elhangzottakhoz dr. Gál László, aki szerint a mostani átmeneti időszak arra jó, hogy felismerjék a rendszerben rejlő esetleges hibákat, de az átalakítás hosszú távon helyreteszi a közigazgatást.
Beküldés dátuma: 2013. 01. 30.
-
Legyen béke, szabadság és egyetértés! - megemlékezés Beleden
A beledi 1848/49-es megemlékezés szónoka Friedrich Schiller német költő, drámaíró gondolataiból idézett: Az ember életében vannak olyan pillanatok, amikor közelebb kerül a világszellemhez, mint máskor.
-
Legyen béke, szabadság és egyetértés! - megemlékezés Beleden
A beledi 1848/49-es megemlékezés szónoka Friedrich Schiller német költő, drámaíró gondolataiból idézett: Az ember életében vannak olyan pillanatok, amikor közelebb kerül a világszellemhez, mint máskor.
-
Tiszta szívvel, fenntartások nélkül ünnepeljük március 15-ét
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját ünnepeljük 2023-ban, ezért a kormány Petőfi-emlékévnek nyilvánította az idei esztendőt.
-
1848. március 15-e erőt és hitet ad a magyaroknak
A nemzeti színű szalag hétköznapi rohanó világunkban olyan elfeledett szavakat juttat az eszünkbe, mint a hazaszeretet, a szabadságvágy, az összefogás, összetartozás, mellyel egy picit mi is részeivé válunk történelmünk nagy pillanatainak – mondta Horváth László az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett kapuvári megemlékezésen.
-
Országos elismerést kapott a csornai védőnő
A mai anyukák jobban elfogadják a védőnői tanácsokat, ezért az új jövevény megérkezése után örömmel várják otthonukban a szakembereket, akiknek munkája sokkal összetettebb, mint ahogy azt sokan gondolnák.
-
Kerékpártárolót építenek a beledi óvoda udvarán
Beled Város Önkormányzata egymillió forint önerőt biztosított a beledi óvoda udvarán lévő kerékpártároló megépítésére.